Jdi na obsah Jdi na menu
 


rozhledna Šibeniční vrch (Plaská pahorkatina)

Rozhledna se nachází na Šibeničním vrchu (459 m n. m.), asi 1 km jihovýchodně od Horšovského Týna v okrese Domažlice, na rozhraní geomorfologických celků Podčeskoleská pahorkatina a Plaská pahorkatina. Je celoročně volně přístupná.

p1290065.jpg

Celková výška rozhledny je 21,5 m, vyhlídková plošina je ve výšce 13 m a vede na ní 66 schodů. Rozhledna je tvořena dřevěnou hranolovou věží.K rozhledně vede z Horšovského Týna značená naučná stezka. K rozhledně se dá dojet i autem od obce Lazce. Z rozhledny je krásný kruhový rozhled s popisky kopců (které už ale vandalové začínají úspěšně ničit).

p1290066.jpg

Výhled na JZ je tvořen především vrcholy Českého lesa. Od JZ začíná Čerchovský hřbet s nejvyšší horou Čerchovem (vojenská věž a rozhledna) a sousedními Malinovou horou a Skalkou, poté následuje Haltravský hřbet se Sádkem, Haltravou a Škarmankou, Staroherštejnský hřbet se Starým Herštejnem (zřícenina hradu) a Lysou

p1140458.jpg

Na Z potom pokračuje pásmo Českého lesa s dominantní Plešskou hornatinou s vrcholy Ebene (rozhledna, již v Německu), Malý Zvon a Velký Zvon (vojenská věž). 

p1290060.jpg

Na SZ Český les pokračuje se zřetelnými vrcholy Kamenický vrch, Málkovský vrch, Šibeník a dominantní Přimdou (se zříceninou hradu). Pod nimi je vidět nejvyšší kopce Podčeskoleské pahorkatiny, např. Černou horu (nejvyšší), či Sedlo. 

p1140446.jpg

Na SZ také spatříme zajímavé území Sedmihoří,které již patří do Plaské pahorkatiny a v němž kopce vytváří tvar podkovy. 

p1140448.jpg

Další zajímavý výhled je na JV, kde spatříme kopce Šumavy s Jezerní horou, Svarohem, Velkým Kokrháčem, Ostrým a hřeben s nejvyšší horou Šumavy, Velkým Javorem. Před Šumavou se zde nachází kopce Švihovské vrchoviny v čele s Korábem, Kravařem, Škarmanem a Rýzmberkem. Vidět jsou také vrcholy Bezný a Čepice, které už patří ke Všerubské vrchovině

p1140456.jpg

Krásně je vidět též Úlíkovský hřbet, patřící též do Švihovské vrchoviny. Zde dominuje nejvyšší Úlíkovská hora (s vysílačem). 

p1140475.jpg

Výhledy na V a SV jsou nejméně pestré a zahrnují například kopce Běleč nebo Trný.

KLIKNUTÍM NA FOTO S VÝHLEDY SE ZOBRAZÍ VĚTŠÍ OBRÁZEK S POPISKY!!!

mapa.png

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky rozhledna Šibeniční vrch u Horš. Týna

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář